Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
07.05.2012 18:59 - Да изпием горчивата чаша до дъно!
Автор: underthesun Категория: Бизнес   
Прочетен: 1741 Коментари: 2 Гласове:
3



Защо наричаме Европа “люлка на цивилизацията”? Защо именно от Стария континент тръгва колонизирането на Африка, Азия и Америка?

Има множество теории по въпроса, като доста от тях разкриват напълно или допълват причините, довели до това. В контекста на темата ни, аз ще се спра на разсъжденията на Пол Кенеди в книгата му “Възход и падение на великите сили”.

Неговото обяснение е, че непрекъснатото военно и политическо съревнование между няколко сравнително равностойни държави, започнало през Средновековието, е акселерирало развитието на военното дело и обслужващите го отрасли, търговията, финансите, корабното дело и т.н и т.н.

Състезанието между Испания, Англия, Франция, Холандия, Австро-Унгария, Полша, Швеция, както и Германия и Русия на по-късен етап, изстрелва напред науката и познанието в Европа на ниво, на което тя за времето си няма равен конкурент.

Доминирането на Стария континент е просто следствие на тези конфликти. Прави впечатление и равностойната битка между споменатите държави, чиито сблъсъци често са се разрешавали от това кой в кой съюз влиза.

Разбира се, подобни кризи се развиват и ескалират с появата на новите технологии, като тяхната цена започва да излиза от границите на разумното и намира апогея си в двете световни войни. Последиците от тях пораждат страх в гражданите на целия свят, но особено силно на Стария континент. Именно този страх е “майката” на ЕС!
Проблемът  е, че този страх с течението на времето отслабва и неговото дългосрочно влияние е заменено от нуждата да се решават краткосрочни проблеми.

Това, че сме  граждани на ЕС например, прави ли ни европейци, кара ли ни да се чустваме такива?

И това го казвам не в контекста на средностатистическия българин и нашето вечно сравнение на доходите ни и облагите с по-старите демокрации. Или пък кой англичанин, французин или германец се обявява преди всичко за гражданин на континента, а не на собствената си държава.

Кое ни обединява? Религия, език, народопсихология? Единственият ни общ мотив е страхът от това да си малък и незначителен в един огромен и глобализиран, корпоративен свят, както и желанието ни за просперитет, отиващ на ранга на един силен икономически играч, за какъвто има претенции ЕС.

Това е единствената реална и възможна задача пред населението на Европа. И само около нея може да просъществува някакво обединение. И аз залагам на него. Правя го, просто защото няма друга алтернатива. Няма друго решение. Ако Европа иска да просъществува в унисон с тези амбиции, то за нея няма възможна друга форма.

Вероятността  Гърция да излезе от еврозоната е много голяма, така също е и много вероятно да бъде последвана от друга, или други държави. Но това не значи, че те няма след 20-30 години да се присъединят отново.

Това ли е краят за ЕС? Според мен по-скоро е част лечението на вродените му дефекти.

Такива са например и структурните реформи в южна Европа. Съюзът изживява тежки моменти, защото много от държавите в него не са готови за такова обединение и затова разликата в стандартите и усещанията на българи и скандинавци са на двата противоположни края на “скалата за щастие”.

Германците не искат да платят сметката на Гърция, защото те не намират никаква емоционална връзка с тях. Те се чустват толкова чужди една на друга, все едно се намират в зората на 19-ти век.

Подобни са отношенията между всяка една държава в ЕС. Точно тези отношения трябва да лекуваме в следващите 50 години. Те  са и причината за турбулентни времена, в които живеем. Тази нагласа позволи на Гърция да харчи повече, с надеждата че другите държави-членки ще платят това, което не й достига. Ситуацията трябва да стане трудна, за да може хората да се обърнат към промените и реформите, както на собствените ни общества, така и на нашето съзнание, а и самото ни светоусещане.

Ако вперим погледа си в предстоящите няколко години и се опитаме да разсъждаваме над бъдещето на ЕС, то вероятно изводите ни няма да са никак розови. Ако се опитаме да размишляваме над проблема в дългосрочен аспект обаче, веднага ни става ясно че успехът на просъществуването на един такъв съюз е неизбежен и той е продиктуван единствено от инстикта ни за оцеляване.

Мнозина биха се запитали какво значение има  всичко това, след като в дългосрочен  план всички ще сме мъртви, както е казал Кейнс. Думите им не са лишени от логика. Само че това са същите тези послания, които политиците ни пробутват, за да откажат да поемат отговорност и да решат належащите проблеми, дори и с цената на политическо самоубийство.

И нека не забравяме, че тъкмо решенията на краткосрочните национални прищявки ни вкараха в това дългосрочно европейско блато. САЩ платиха за своето обединение с Гражданската война, а нашият маратон започна в Атина.




Гласувай:
3


Вълнообразно


1. raders - Членството в ЕС си има сериозни п...
07.05.2012 19:42
Членството в ЕС си има сериозни преимущества, но трябва да се работи съвестно. Проблемът е, че кадърните хора май напуснаха България.
цитирай
2. zaw12929 - ние сме папагали ..
16.05.2012 18:37
ние сме папагали .. а те не могат да мислят, а само повтарят...
Вашият постинг е обмислен, той ни предава мислите от една книга , обяснение с една дума - съревнование
ИМА ЕДНА КНИГА НА БЪЛГАРСКИ АКАДЕМИК "НАСИЛИЕТО В МОДЕРНАТА ЕПОХА", КОЯТО РАЗКРИВАЙКИ ФАКТИТЕ, около убийствата на хора- ставали най вече от тероризма, колониализма на тези страни- същност очертава "Историята на зараждането и изграждането на капитализма, на пазарната икономка и самата модерна икономика...
време е да сме имунизирани срещу всичко, което ни пишат хора на Запада, защото те пишат винаги преднамерено с цел да заблудят, да закрият- техните писания са, като пана , зад които пъкат гета и сметища в които е натикано 80-90 % от човечеството... ние сме в този кюп
Западът, като люлка на капитализма носи и прогреса и най регреса. Дава шанс на науката и затлачва пътя към храмовете, като лансира атеизма
При капитализма има алтернатива- възможност всяко добро да има и непоправимо зло.
Капитализма- това е пазарна икономика, която минава всякакви граници- на държави, на морала, на човечност.
Пазари винаги е имало, но...в един момент, когато в Англия със закон се прави стока продукта на ума- изобретението, като се снабдява с патент, който му осигурява 20 годишен монопол светът се преобръща. Да, започва съревнование на умове и открития и изобретения променят света. Животинската тяга се поема от механични, парни и всякакви двигатели. Каруци- се заменят с автомобили, влакове, кораби. Светът се движи по бързо ... но се ражда барута, колониите, африканските роби на Америка. В Европа "овцете изаждат хората" - милионе прогонени селяни от нивите и домовете , за да направят пасища, да гледат овце и да има вълна за тъкачниците, за да има плат за войските, които да колонизират... атомът дава енергия, но и бомби...
Най големите страдания на човечеството са причинени от гореизброените страни , от 4-5 века насам, когато те овладяват знания и производства, каквито в Азия са знаели от хилядолетия.
Ние сме присъединени сега по принуда ... и няма алтернатива за нас, само за нас... но и за тях няма- те отмират и спасение... няма
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: underthesun
Категория: Бизнес
Прочетен: 356763
Постинги: 150
Коментари: 70
Гласове: 252
Спечели и ти от своя блог!
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Блогрол